Uppsala Reggae Festival gästar Forumtorget

Uppsala Reggae Festival är Skandinaviens första och största renodlade reggaefestival. Festivalen lockar inbitna reggaefans från hela norden, men även gäster med ett allmänt musikintresse. Välkomna till Uppsala Reggae Festival 2025 på Fyrishov mellan 25-26 juli, 2025.

Uppsala Reggae Festival gästar Forumtorget! 

Lördag den 19 juli gästar Uppsala Reggae Festival oss på Forumtorget för en eftermiddag med dj och livemusik i sann Reggaeanda inför den officiella festivalen den 25-26 juli på Fyrishov. 

Forumtorget kl.13.00-17.00

Uppsala Reggae Festival och Forumtorget presenterar: JahVibe!

Född och uppvuxen i Halmstad, Sverige, är JahVibe en roots reggae-artist vars musik bär på ett kraftfullt budskap om enhet, kärlek och andlig styrka. Redan som ung kände han en stark dragning till reggae och jamaicansk kultur – en kallelse som ledde honom till en livsförändrande resa vid bara nitton års ålder: att ensam resa till Jamaica med inget annat än en flygbiljett, utan kontakter och med enbart tro på uppdraget.

Väl på plats i reggaens födelseland knöt JahVibe band med lokala musiker, arbetade i studior och finslipade sitt hantverk som både sångare och låtskrivare. Hans tid i Jamaica, tillsammans med resor genom Sverige och Tyskland, hjälpte honom att utveckla ett sound som hedrar roots reggaens traditioner samtidigt som det talar direkt till hjärtat hos en ny generation.

JahVibes musik blandar medvetna texter, själfulla melodier och tunga roots-rytmer – alltid med ett budskap om positivitet och motståndskraft. Hans debutalbum ”Echo of Jah” är ett bevis på denna vision – med samarbeten med den legendariske sångaren Luciano och produktioner av välkända namn som E.N Young, Rickman Warren (Jamplified Records), Anthony Senior (Altafaan Records) och Boxy Records.

Genom sin musik bygger JahVibe broar mellan kontinenter och kulturer, samtidigt som han håller sig trogen mot reggaens äkta anda och för ljudet framåt. Med innerlig berättarkonst och djup respekt för rötterna är JahVibe en röst för en generation som söker sanning, ljus och högre vibrationer.

Ni som såg honom på Uppsala Reggae Festival 2024 vet hur bra han är.

Våra aktiviteter är gratis och alla är varmt välkomna.

Vi ses på Forumtorget!

JahVibe Head

Arrangör: Forumtorget & Uppsala Reggae Festival